3 rady, jak pečovat o dámské spodní prádlo

26.10.2022

Dámské spodní prádlo, jako jsou podprsenky, krajkované kalhotky, ale i stále populárnější dámské trenýrky často vyžadují vhodnou péči, aby dlouho vydržely. Nesprávným praním, sušením nebo žehlením totiž mohou brzy změnit tvar, vytahat se nebo potrhat.

Spodní prádlo je velmi důležitou součástí oblečení a často i rozhoduje o tom, jak se přes den cítíte. Poskytuje podporu, pomáhá tvarovat postavu a je zásadním faktorem při výběru ostatního oblečení. Aby vám spodní prádlo dobře padlo a plnilo svou funkci tak, jak má, je dobré o něj i správně pečovat. Jak na to?

Podprsenky perte ve studené vodě, neždímejte je ani nežehlete

Podprsenky vždy perte ve studené vodě. Horká voda by mohla narušit jejich pružnost i tvar. Podprsenky také raději perte ručně a častěji. Pračka by mohla poškodit kostice. Pokud ruční praní není možné, použijte nejjemnější nastavení pračky a umístěte je do speciálních sáčků na praní spodního prádla, abyste je udrželi ve formě co nejdéle.

"Zásadní je také vhodný prací prášek. Vyberte takový prostředek, který je bezpečný pro jemné oděvy. Nepoužívejte bělidlo, to může poškodit látku i kostru podprsenky. Podprsenky nikdy neotáčejte ani nemačkejte, to může zničit tvar košíčků nebo poškodit kostice," říká Petr Polák, zástupce sítě obchodů a e-shopu Trenýrkárna.cz

Podprsenky sušte na rovné ploše, nikdy je neupevňujte kolíčky na šňůře za košíčky, mohly by je poškodit, nebo se v důsledku nasáknuté vody roztáhnout. Také uskladnění je následně vhodné na plocho, tedy nesložené, protože i skládaní a přetáčení může poškodit jejich tvar.

Kalhotky, krajky a další jemné materiály perte v ruce, při praní v pračce je obraťte na ruby

Vždy oddělte při praní světlé a tmavé barvy, aby se neobarvily nebo nesepraly. Jemné materiály, jako je krajka nebo hedvábí, perte raději ručně ve studené vodě, aby je horká voda nepoškodila, mohlo by dojít i ke zmenšení velikosti kalhotek. 

"Pokud se vám ruční praní jeví jako obtížné, obraťte kalhotky na ruby a dejte je do sáčku na spodní prádlo, než je vložíte do pračky," doporučuje Adam Rožánek, zástupce české značky spodního prádla Styx.

Používejte prací prostředek určený pro jemné oblečení a vždy dobře zvažte jeho množství. Příliš mnoho prášku by mohlo způsobit, že se na kalhotkách usadí zbytek prášku, což je nejen nevzhledné, ale může zapříčinit i zdravotní potíže. Po vyprání jemné materiály neždímejte, abyste nevytahali látku. Položte je naplocho na ručník, aby uschly a neztratily svoji pružnost.

Trenky nebo kraťásky můžete hodit do pračky, pozor ale na teplotu

V případě dámských trenýrek je pak péče nejjednodušší, avšak i zde se často napáchá řada zbytečných chyb. 

"Důležitá je především vhodná teplota při praní v pračce. U bavlněných trenýrek, ale například také u saténových ze 100% polyesteru, je to na 30°C, a to především proto, aby nedocházelo ke změnám barevnosti nebo tvaru trenýrek. Nedoporučuje se ani sušení v sušičce. Trenýrky ale můžete po uschnutí na šňůře klidně vyžehlit a naskládat dle libosti," uzavírá Adam Rožánek, zástupce značky Styx.

Tisková zpráva