Jak vybrat pánské plavky? Přehled nejoblíbenějších střihů i materiálů

31.05.2023
Vybíráte pánské plavky, které perfektně padnou? Nechte si na výběr dostatek času. Buďte realisté a plavky vybírejte podle toho, jakou máte postavu. Kromě toho zohledněte i to, jakým činnostem se budete v plavkách věnovat. Budete v nich spíše posedávat u baru a popíjet drinky? Věnujete se závodnímu plavání? Hledáte pohodlné plavky, ve kterých strávíte rodinnou dovolenou? Odpovězte si na otázky a podle odpovědí vyberte nejvhodnější střih. 

Kraťasy na plavání

Jedná se o jeden z nejběžnějších a nejoblíbenějších střihů. Vypadají podobně jako trenky nebo šortky jen s tím rozdílem, že jsou přizpůsobeny plavání. Šijí se z lehkých a rychleschnoucích materiálů. Nejčastěji se jedná o polyester. "Koupací šortky jsou opatřeny síťkou, a tak vše udrží na svém místě. K dostání jsou s kratším i delším vnitřním švem. Perfektně se hodí pro procházky na pláži nebo sezení u baru. Tento střih plně zahaluje hýždě a částečně i stehna. Někomu mohou šortky při plavání vadit. Více látky totiž nasákne více vody. V tomto případě sáhněte po šortkách s kratší nohavičkou," doporučuje Adam Rožánek, spolumajitel sítě prodejen a e-shopu Trenýrkárna.cz.

Dejte si ale pozor. Do některých bazénů je vstup v kraťasových plavkách zakázaný. Provozovatelé argumentují tím, že jsou plavky nerozeznatelné od běžných šortek, které znečišťují vodu v bazénu.

Boardové šortky

Boardšortky nosí zejména sportovci, kteří se věnují vodním sportovním aktivitám. Jde třeba o surfaře nebo paddleboardisty. Na první pohled vypadají podobně jako šortky na plavání. Na rozdíl od nich jsou ale delší. Obvykle sahají až ke kolenům nebo pod ně. Nemají elastický pas a jsou přiléhavější než kraťasy na koupání. Proto nehrozí, že by přebytečný materiál obtěžoval při manipulaci s prknem.

Sportovní slipové plavky

"Slipové plavky vypadají jako klasické pánské spodní prádlo - slipy. Přestože je ve větší míře nahrazují koupací šortky a boxerky, někteří muži na ně nedají dopustit. Plavky, které mají přední část ve tvaru V zcela odkrývají stehna, takže se v nich rovnoměrně opálíte. Vzhledem k tomu, že se jedná o střih, který má nejméně textilního materiálů, je ideální pro sportovní plavání, protože snižuje odpor vody. Tělo perfektně obepne a dobře drží na místě," radí Adam Rožánek, spolumajitel sítě prodejen a e-shopu Trenýrkárna.cz.

Boxerky na koupání

Boxerky na koupání těsně přiléhají k tělu. Postavu zahalují od pasu až po stehna. K dostání jsou boxerky s různou délkou nohaviček. Vyplatí se vybírat podle toho, jak silná stehna máte. Silnější stehna si budou lépe rozumět s delšími nohavičkami. V boxerkách se neopálíte tak dokonale jako ve slipových plavkách. Opálení však bude rovnoměrnější než v koupacích kraťasech.

V boxerkách si dobře zaplavete, ale budou pohodlné i při ledabylém lenošení a volnočasových aktivitách.

Výběr pánských plavek podle typu postavy

Pánské plavky byste měli vybírat podle toho, jak moc "udělaní" jste. Zatímco někdo se pyšní vyrýsovanými břišáky, jiný má od přírody nadělené větší bříško. Buďte k sobě při výběru upřímní. Správný střih, ale také barva plavek dokážou skrýt nedokonalosti a vystavit na odiv přednosti.

Silnější postava – sáhněte po plavkách s vyšším pasem. Jestliže máte větší bříško, ale štíhlé nohy, upozorníte na ně krátkými nohavičkami. Guma v pase by měla být spíše užší a rozhodně by se neměla zařezávat.

Široké boky – pro muže s širšími boky jsou ideální volné šortky. Rozhodně se vyhněte slipovým plavkám. Délku nohaviček vybírejte podle své výšky. Čím vyšší jste, tím delší nohavičky si můžete dovolit.

Štíhlá postava – obléknout můžete jakýkoliv střih plavek. Vzhledem k subtilnější postavě budou nejvhodnější volnější plavky, které vám pár kilo přidají. Sáhněte po volných kraťasech s nohavičkou a širší gumou.

Menší postava – pokud se neřadíte mezi dlouhány, kteří by mohli z fleku hrát basketbal, oblečte boxerky, které končí těsně pod zadkem. Pamatujte, že dlouhé nohavičky opticky zkracují nohy, což při takové postavě nepotřebujete.

Vypracovaná postava – parádně vám budou sedět veškeré střihy plavek. Pokud své tělo rádi dáváte na odiv, oblékněte slipové nebo boxerkové plavky.

Materiály, ze kterých se plavky šijí

"Plavky jsou k dostání z různých materiálů. Nejčastěji se jedná o umělá vlákna, která dobře snáší chlorovanou nebo slanou vodu, dobře schnou a jsou odolné vůči ostrým slunečním paprskům. V poslední době jsou k dostání i materiály, které vás chrání před UV zářením," říká Adam Rožánek, spolumajitel sítě prodejen a e-shopu Trenýrkárna.cz.

Nejpoužívanější plavkové materiály

Polyamid – jedná se o pevný a odolný materiál, který rychle schne. Je příjemný a hladký na omak, takže si s ním bude pokožka perfektně rozumět. Často se kombinuje s elastanem, který látce propůjčuje pružnost. Proto plavky perfektně sedí na těle.

Polyester – další umělý materiál, který se pyšní dlouhou životností a stálobarevností. Navíc rychle schne. Šije se z něj sportovní spodní prádlo, ale také zmiňované plavky.

Zdroj textu a fotografií: TZ ASPEN.PR