Jaké vybrat kalhotky na sport?

19.04.2021

Praha, 19. dubna 2021 - Ať už chodíte běhat, věnujete se józe nebo cvičíte doma podle videí, při každém sportu je důležité pohodlné sportovní spodní prádlo. Jinak totiž hrozí vznik celé řady nepříjemností od opruzenin až po vyrážku. Důraz je potřeba klást především na sportovní kalhotky, které bývají neprávem zastíněny sportovními podprsenkami, a tak se na jejich pečlivý výběr příliš nedbá. Přitom právě dolní polovina těla při většině sportovních aktivit vykonává nejvíce fyzické práce a dochází zde k největšímu tření. Výběr sportovních kalhotek proto není radno podcenit.

Neprodyšné spodní prádlo může zapříčinit vznik opruzenin

To, že se tělo při sportu více potí, asi nikoho nepřekvapí. Dost nemile vás ale mohou překvapit opruzeniny, které nepříjemně svědí a pálí. Jak jim předejít?

Opruzeniny jsou bolavá a začervenalá ložiska na kůži, která vznikají v místech záhybů na těle, kde dochází ke zvýšenému pocení a tření. Jejich vzniku také velice napomáhá neprodyšné a příliš těsné dámské spodní prádlo, pod nímž nemá pokožka šanci "dýchat". Mezi nejběžnější místa, kde se opruzeniny vytváří, patří třísla, genitálie a oblast mezi stehny a hýžděmi. Často se tento bolestivý problém objevuje po dlouhé jízdě na kole, při vytrvalostních sportech nebo po delších túrách. Opruzeniny zkrátka nejsou nic příjemného a mohou vám zhatit všechny plány.

Především v teplejších slunečních dnech mohou opruzeniny vzniknout velmi rychle. "Proto rozhodně nepodceňte výběr komfortního a dobře padnoucího dámského sportovního prádla. Nejvhodnější volbu představují funkční kalhoty a termoprádlo, které jsou speciálně uzpůsobeny k rychlejšímu odvádění potu," doporučuje Petr Polák, zástupce největšího českého e-shopu se spodním prádlem Trenýrkárna.cz. Samozřejmostí by pak měla být také zvýšená hygiena.

Špatná velikost kalhotek může způsobit odřeniny

Dalším problémem, který může nastat prakticky po celý rok, jsou odřeniny. Za ně mohou zejména špatně padnoucí dámské kalhotky vyznačující se těsnými a nepružnými lemy, které se zařezávají do kůže. Stát se také může, že je způsobí nášivky nebo cedulky, které jsou v kontaktu s pokožkou. Abyste odřeninám předešli, zvolte na sport raději spodní prádlo z funkčních materiálů, jako je například merino vlna.

Teplo a vlhko v záhybech kůže zároveň představuje živnou půdu pro různé bakterie, plísně a jiné mikroorganismy, jenž mohou způsobit zanícení podrážděné kůže. Pokud ale na sport zvolíte merino spodní prádlo, které by mělo správně lehce obepínat a přiléhat k tělu, nic z toho vám nehrozí. Merino kalhotky jsou totiž přirozeně antibakteriální, takže se v nich nežádoucí bakterie nemnoží.

Jaké dámské kalhotky jsou vhodné na běh a jaké na turistiku?

Chodíte běhat? Za ideální běžecké kalhotky jsou považovány ty, které mají hodně elastické nohavičky a zároveň pevnou a prodyšnou látku. Jaký střih zvolíte, záleží jen na vás a vašich preferencích. K dostání jsou dokonce i dámská sportovní tanga. Jestliže máte ale raději kalhotky s nohavičkami, jenže se bojíte, že vám budou pod přiléhavými legínami vidět, zvolte dámské kalhotky bezešvého provedení. I ty se vyrábí ve funkční sportovní variantě.

"Ideálními materiály pro sportovní kalhotky na turistiku jsou 100 % bavlna, merino vlna nebo syntetické materiály, jako je nylon s přídavkem elastanu. Při výběru se kromě materiálového složení dále zaměřte na pružné nohavičky, ploché švy, a zda látka lehce přiléhá k tělu. Funkční prádlo totiž musí perfektně sedět, aby dovedlo maximálně odvádět pot od těla," uzavírá Adam Rožánek, zástupce české značky spodního prádla Styx.

TZ: ASPEN.PR