Od praktika přes mamograf až k zdravému životnímu stylu. Loono přináší kompletní přehled prevence pro ženy
Gynekolog, mamograf i pravidelné samovyšetření prsou a znamének. Nezisková organizace Loono radí, na co by ženy a dívky neměly zapomínat v rámci prevence. Prohlídky, které zachraňují životy, si mohou nadělit klidně k Mezinárodnímu dni žen.
"Pravidelné návštěvy preventivních prohlídek a screeningových programů mohou ženám pomoci odhalit potenciální problémy včas, což jim může nejen zachránit život, ale rovněž ušetřit mnoho stresu, bolesti i finančních nákladů. Prevence je důležitým krokem k péči o zdraví a kvalitu života. Čas investovaný do ní se nám v budoucnu mnohonásobně vrátí," říká zakladatelka neziskové organizace Loono MUDr. Kateřina Šédová.
Každá žena by měla od svých 19 let docházet v rámci prevence jednou za dva roky ke svému praktickému lékaři a od 15 let jednou ročně navštívit svého gynekologa. Ten ji doplní rodinnou i osobní anamnézu, vyšetří pohmatem i za použití gynekologických zrcadel a v rámci screeningu odebere stěr z děložního čípku na cytologické vyšetření. Jestliže jsou výsledky cytologie negativní, provádí gynekolog ve věku 35, 45 a nově také 55 let ženám screeningový HPV test.
Alespoň jednou ročně by pak měly ženy zajít také ke svému zubaři. Ten vyšetří stav jejich chrupu, dásní a dalších tkání v ústech a poučí o ústní hygieně. Jednou za dva roky udělá velký rentgen zubů, další pak podle potřeby. Preventivně rovněž pátrá po možných přednádorových projevech v dutině ústní.
Jednou ročně doporučuje Loono zajít také na prohlídku k očnímu lékaři a k dermatologovi, který vyšetří kůži a zkontroluje znaménka dermatoskopem, jestliže jej má k dispozici. Doma by si pak měly ženy jednou měsíčně znaménka samovyšetřovat. Jsou znaménka asymetrická? Mají nepravidelné okraje? Jsou modrá, černá nebo vícebarevná? Je jejich průměr větší než 6 mm? Mění se v čase? Při potížích by měly k dermatologovi zajít ihned. Jednou měsíčně by si měly ženy zkontrolovat také svá prsa. Loono připravilo videonávod, které je tímto samovyšetřením detailně provede.
Kromě preventivních kontrol by neměly ženy
zapomínat ani na screeningové programy.
Vedle již zmiňovaného screeningu
rakoviny děložního čípku, ke kterému dochází na preventivní prohlídce u
gynekologa, je pro ně od 45 let určeno mamografické vyšetření každé dva roky v
rámci screeningu rakoviny prsu.
"Pokud je vám méně než 45 let, můžete si nechat prsa vyšetřit jako samoplátce. Podle věku zvolí lékař nejvhodnější variantu. Do 40 let se obvykle doporučuje ultrazvuk, starším ženám mamograf. Cena vyšetření se pohybuje mezi 500 až 900 korunami, pojišťovny na něj většinou přispívají," říká Kateřina Šédová.
Od 50 let by pak měly ženy absolvovat screening rakoviny tlustého střeva a konečníku, a to buď prostřednictvím koloskopie každých 10 let, nebo testem okultního krvácení ze stolice (TOKS) každé 2 roky. Kuřačky pak mohou být svým praktickým lékařem vytipovány také na screening rakoviny plic.
"Ženy by neměly zapomínat ani na primární prevenci. Věnujte čas sobě, dostatečně se hýbejte, jezte zdravě, nekuřte, nepijte alkohol, kvalitně spěte. Zkrátka pečujte o své tělo i o svou duši," upozorňuje Kateřina Šédová.
"Díky zdravému životnímu stylu můžeme předcházet mnoha závažným onemocněním, jako jsou infarkt, mrtvice, cukrovka 2. typu, obezita, ale i některé druhy rakoviny. Zdravý životní styl je také součástí prevence celé řady duševních onemocnění, jako je třeba deprese nebo syndrom vyhoření," dodává.
Více informací o jednotlivých preventivních prohlídkách a screeningových programech najdete na webových stránkách Loono a v aplikaci Preventivka, která uživatelům termíny u doktorů pohlídá, doporučí, na jaká vyšetření zajít, a přiblíží, co je na nich čeká. Rovněž provede samovyšetřením. Aplikace je uživatelům ke stažení zcela zdarma, a to jak pro iOS, tak Android.
Zdroj textu a fotografie: TZ Loono