„Pánové, pečujte o své mužské zdraví. Dámy, podpořte je v tom“.

23.10.2023
Listopad, měsíc pro muže s kníry (Movember) podporující prevenci rakoviny varlat a prostaty. Urologické oddělení Nemocnice Vyškov se screeningu, diagnostice a léčbě nejen nádorových onemocnění vylučovací a mužské pohlavní soustavy věnuje již od roku 1972, kdy bylo oddělení, a to jako jedno z prvních v republice, založeno.

Odborné pracoviště v čele s jeho primářem, MUDr. Theodorem Kabilkou, se již dlouhodobě a intenzivně v měsíci listopadu věnuje screeningu dvou zhoubných onemocnění mužského pohlavního ústrojí. "Za zásadní považuji prevenci a tím včasný záchyt onemocnění, které ve svých počátečních stadiích většinou nemá žádné příznaky. A to je na tom záludné. V pozdějších stádiích pak může být léčba komplikovaná nebo mít fatální následky. Přitom se nemoc zachycená včas dá s poměrně vysokou účinností léčit".

"Muži se nemusí ničeho obávat. Vyšetření proběhne v diskrétním prostředí za účasti vlídného personálu, je krátké a nebolestivé. Zájemci odebereme krev na tzv. PSA u rakoviny prostaty a provedeme manuální a ultrazvukové vyšetření varlat", uklidňuje pány primář Kabilka.

"Ze zkušenosti víme, že těmi, kdo nakonec "přivedou" muže do naší ambulance jsou často ženy, které o své zdraví prokazatelně pečují více, než jejich protějšky. Proto náš apel směřuje také k nim a doufáme, že ony budou motivovat své partnery, kamarády a další blízké k včasnému objednání a následnému vyšetření", věří ředitel vyškovské nemocnice, JUDr. Zdeněk Horák, MBA.

Zdroj textu a fotografie: TZ INFOPROFI GROUP, pixabay.com