Sex v těhotenství: Přirozený a bezpečný způsob prožívání intimity

07.06.2023

Těhotenství je vskutku speciální období. Provází jej množství fyziologických změn a hormonálních výkyvů. To vše samozřejmě může ovlivnit různé aspekty každodenního života - včetně sexuálního apetitu a prožitku z pohlavního styku. A zatímco pro některé ženy se oněch devět měsíců nese v duchu zvýšeného libida, jiné naopak ztrácí chuť, protože se bojí o bezpečnost. Pokud patříte spíše do druhé skupiny, vězte, že sex v těhotenství je za normálních okolností naprosto přirozený a bezpečný.

Pokud vás od sexu v období těhotenství odrazuje pouze strach, hoďte obavy za hlavu. Samotný akt totiž není pro nenarozené dítě nijak nebezpečný, protože ho chrání plodová voda a děložní svalovina. A nevyskytly-li se nečekané zdravotní komplikace, milování vám naopak spíše prospěje. Určitě je však vhodné styk do určité míry "ladit" pro jednotlivé týdny těhotenství. Na začátku je tělo přeci jen jiné než v období bezprostředně před porodem,

Co se týče potenciálních benefitů, za zmínku stojí především zvýšený průtok krve v pánevní oblasti, který je jedním z důsledků hormonálních změn v těhotenství. Díky tomu pravděpodobně dosáhnete výrazně intenzivnějších orgasmů. Změny krevního oběhu také souvisí s uklidňujícími účinky a produkcí hormonů navozujících pocit štěstí. Tyto pozitivní účinky mají vliv na ženu i plod.

Tím však seznam prospěšných účinků těhotenského sexu nekončí. Pravidelné milování přispívá k udržování dobré fyzické kondice obou partnerů a posiluje fungování imunitního systému. Studie ukázaly, že sex zvyšuje hladinu protilátek IgA, které chrání před nachlazením a infekcemi. Sexuální aktivita navíc posiluje emocionálního spojení mezi partnery.

Na co byste si měla dát pozor, jsou sexuálně přenosné nemoci. Dbejte na prevenci a v případě styku s novými partnery používejte kondom či pesar. Jakýkoliv diskomfort konzultujte se svým lékařem a nikdy v rámci styku nejděte přes sebe – jediné, na čem skutečně záleží, je vaše pohoda a dobrý pocit.

komerční sdělení