V hlavní roli zdravá prsa. Loono startuje kampaň k Růžovému říjnu

06.10.2023

Samovyšetření, mamograf i pravidelné preventivní prohlídky. To je spolu s dodržováním zásad zdravého životního stylu základem prevence rakoviny prsu. Na toto onemocnění, kterému ročně jen v České republice podlehne více než 1 500 žen, opět upozorňuje kampaň Růžový říjen, do níž se pravidelně zapojuje také nezisková organizace Loono. Ta při této příležitosti mimo jiné vylepšila svou mobilní aplikaci Preventivka.

"Přestože není Růžový říjen žádnou novinkou, je nutné na důležitost prevence rakoviny prsu upozorňovat stále více. Po kožních nádorech se jedná o nejčastější rakovinu u žen v Česku. Ročně jí onemocní 7 000 z nich, nejčastěji po 40. roce věku. Na mamografické kontroly přitom chodí pouze 60 % těch, kterých se týkají," vysvětluje MUDr. Kateřina Šédová, zakladatelka neziskové organizace Loono, která se na prevenci rakoviny prsu zaměřuje již desátým rokem v rámci kampaně #prsakoule. "Mamograf by měl probíhat 1x za 2 roky u žen po 45. roce věku. Mladším ženám doporučujeme zajít na ultrazvuk, a to 1x za 2-3 roky," dodává.

V rámci prevence by měly ženy dbát na vyváženou stravu, pravidelný pohyb, udržování zdravé váhy a vyhýbání se kouření a alkoholu. Péči o prsa by pak mělo vedle preventivních kontrol a screeningových programů doplnit také pravidelné samovyšetření. Při něm by měly ženy sledovat možné projevy rakoviny, jako jsou bulky, pomerančová kůže, vyrážka nebo začervenání, změny bradavky nebo výtok z ní.

Mezi rizikové faktory patří také brzký začátek menstruace nebo pozdní menopauza a rakovina prsu v rodině, případně mutace BRCA genů, které výrazně zvyšují riziko vzniku rakoviny prsu a vaječníků. Toto riziko je celoživotní, nejvyšší mezi 30 a 50 lety. Přítomnost mutace BRCA genů zjišťuje genetické vyšetření, na které vystaví žádanku praktický lékař nebo gynekolog v případě, že tomu bude odpovídat rodinná anamnéza pacienta.

Vzniku rakoviny prsu nelze zcela zabránit, nicméně včasnou diagnostikou je možné nádor odhalit v brzkém stádiu a zajistit tak vysokou šanci na úplné uzdravení.

Ambasadoři zdravých prsou

Neziskové organizaci Loono letos se šířením osvěty ohledně prevence rakoviny prsu pomáhá t ambasadorů, kterým toto onemocnění zasáhlo do života. Věra překonala agresivní typ rakoviny, Tereza je pozitivní na BRCA geny a s rakovinou prsu bojovala její maminka, Markéta T. je po mastektomii, tedy chirurgickém zákroku, během kterého dochází k odstranění mléčné žlázy, obvykle i s prsním dvorcem a bradavkou. Markéta R. přišla kvůli rakovině prsu o svou sestru a Viliam je důležitou oporou své partnerce, která je BRCA pozitivní.

"Jednou jsem si po sprchování náhodně prohmatávala prsa a v levém jsem našla malý nepravidelný útvar. Všechno ostatní bylo v té chvíli důležitější než zajít na kontrolu. Jenže ten původně malý útvar začal růst až příliš rychle. Takže když jsem k lékařce nakonec přece jenom zašla, bylo už za 5 minut 12," říká ambasadorka Věra. Lékaři zjistili, že se v jejím případě jedná o velmi agresivní typ karcinomu. Bylo nutné přistoupit k odstranění prsu a následné skoro rok trvající onkologické léčbě. "Měla jsem však štěstí v neštěstí. Neměla jsem metastázy, léčba byla podaná ještě včas a díky své agresivitě byla účinná," dodává.

"Svoje prsa mám a vždycky jsem měla celkem ráda. Dříve jsem k nim měla vztah ale trochu jiný - spíše jsem řešila jejich vzhled, jak jsou velká, zda jsou dost pevná a souměrná, jestli se někomu líbí nebo nelíbí, jak vypadají v tom či onom oblečení. Teď už je vnímám o něco jinak. Jsem hlavně vděčná, že jsou zdravá," vysvětluje ambasadorka Markéta R. a přibližuje důvody, proč začala o svá prsa více pečovat: "Důvody byly především dva - prvním byla kampaň #prsakoule a podobné projekty, které na tuto problematiku upozorňují veřejně. Druhým impulsem pro mě bohužel byla zkušenost s rakovinou prsu u mně velmi blízkého člena rodiny."

S péčí o prsa pomůže aplikace Preventivka

Termíny preventivních prohlídek i screeningových programů již rok pomáhá svým uživatelům hlídat aplikace Preventika. Ta připomíná také pravidelné samovyšetření a radí, jak jej správně provést. Brzy bude k dispozici její nová verze, která nabídne nový design, lepší orientaci i možnost sledování historie prohlídek u lékařů. Nově také pohlídá termíny očkování.

Do této doby pomohla aplikace Preventivka odhalit 32 zhoubných nádorů. Více než 10 600 lidí se díky ní začalo samovyšetřovat a téměř 6 500 uživatelů navštívilo preventivní prohlídku, kterou do té doby zanedbávalo. "Naše preventivní aplikace poslední rok procházela poctivým vývojem, vzala si k srdci veškerou zpětnou vazbu, kterou dostala, poučila se z ní a chystá se vyrazit do světa v nové podobě," říká Kateřina Šédová.

Vývoj aplikace od začátku podporuje Nadace PPF. "Nedostatečná zdravotní prevence je u nás dlouhodobě problém, a to i přes vysokou úroveň českého zdravotnictví. Lidé o její důležitosti nemají dost informací a často si neuvědomují, že v péči o své zdraví hrají právě oni tu nejdůležitější roli. Jsem ráda, že Preventivka už pomohla mnoha svým uživatelům a stala se skvělým pomocníkem pro zdraví nejen prsou. Za poslední rok ušla aplikace zase kus cesty a její přínos pořád roste. Proto jsme podpořili i její další vývoj – aby mohla zachránit ještě víc životů," říká Jana Tomas Sedláčková, členka správní rady Nadace PPF.

Hlavní je začít

Samovyšetřovat by se měla, ať už s pomocí aplikace Preventivka nebo bez ní, každá žena, a to pravidelně jednou měsíčně. Podceňovat rakovinu prsu by neměly ani mladé dívky, toto onemocnění se totiž nevyhýbá ani mladším generacím. "Začněte. Kdyby si mamka tehdy nenahmatala bulku v prsu, pravděpodobně by to mělo daleko horší následky," říká ambasadorka Tereza.

"Chtěla bych vyzvat všechny ženy, aby se začaly samovyšetřovat co nejdříve, nejlépe ihned. Protože je to to nejmenší, co pro sebe a své zdraví mohou udělat. Protože to nic nestojí a nebolí to. Protože to trvá jen chviličku a nemusí kvůli tomu ani nikam chodit, zvládnou to samy v pohodlí domova. Díky aplikaci Preventivka na to ani není potřeba myslet, protože jim to připomene sama a ukáže jim, jak na to. A především by měly začít teď hned, aby jednou nemusely litovat toho, že to neudělaly včas," vyzývá Markéta.

Loono je týmem mladých lékařů, studentů medicíny a dalších profesionálů, kteří věří, že by se neměli pacienti pouze léčit, ale vést k prevenci nejrůznějších onemocnění. V minulosti odstartovalo kampaň za prevenci onkologických (#prsakoule) a kardiovaskulárních onemocnění (#zijessrdcem) i reprodukčního (#doledobry) a duševního zdraví (#dobrenitro) a spustilo mobilní aplikaci Preventivka. Během 9 let své existence Loono zrealizovalo více než 3 500 workshopů, na kterých vyškolilo přes 140 tisíc lidí. Veškeré další informace najdete na webových stránkách www.loono.cz a sociálních sítích @Loonocz.