Více objímání: Lepší sex, zdraví i psychika

17.01.2024
Také se nemůžete v poslední době ubránit dojmu, že pohoda a spokojenost se neobejde bez nějakých zázračných probiotik, dietního plánu, drahé meditační aplikace nebo každodenního utrpení v ledové vodě? Pokud patříte k těm, kdo raději spojí užitečné s příjemným, zkuste využít výhody obyčejného lidského objetí, na které upozorňuje Světový den objímání – 21. leden!

Lidské objetí jako vylepšovák kvality života má nesporné výhody: je zadarmo (většinou), nestojí žádnou námahu a v naší společnosti je obecně akceptované i jako pozdrav – proto je dostupné i nezadaným. Přínosů má ale ještě víc, a to především pro páry. Pro ty je nejen cestou k hlubšímu emočnímu spojení. Je také spolu s líbáním a mazlením nedílnou součástí předehry, díky níž je podle tuzemského průzkumu pravděpodobnější pro většinu žen (63 %) i mužů (67 %), že dosáhnou orgasmu.

Rovněž americká sexuoložka a autorka Sarah Hunter Murray na základě svého výzkumu vysvětluje, že obzvláště ženy se potřebují před sexem dostat do správné nálady: "Některé heterosexuální ženy popisovaly, že jim objímání pomáhá dostat se do intimnějšího, sexuálnějšího stavu mysli." Muži oproti tomu tvrdí, možná i bez nadsázky, že jim stačí, aby se jich partnerka jenom letmo dotkla, a hned mají chuť na sex. Obě pohlaví se tedy shodují na tom, že je pro ně dotýkání příjemné a zvyšuje jejich touhu.

"Je již dobře známým faktem, že pro většinu mužů je snazší se vzrušit a dosáhnout orgasmu, než pro ženy. Někdy jde o stereotyp a nudu ve vztahu, na což jsme se také ptali žen v jednom z našich průzkumů. Drtivá většina – 99 % respondentek, se shoduje, že oživit nudný sex pomáhají nové polohy. Právě prozkoumávání dalších, doposud nevyzkoušených pozic, může být ideální příležitosti zapojit takové, které zahrnují právě objetí – ať už tváří v tvář nebo jako lžičky," doplňuje Michal Večeřa z českého online sexshopu YOO.cz.

Musí se líbit oběma

Ať už se v intimním vztahu objímáme jakýmkoliv způsobem, je potřeba se ujistit, že provedení vyhovuje všem zúčastněným stranám – jinak tento druh fyzického kontaktu nebude fungovat. Jinými slovy: stejně jako u všech ostatních intimních aktivit je třeba, aby i s objímáním partner souhlasil. Jedině tak můžeme očekávat, že naše partnerské pouto bude stejně pevné jako partnerovo objetí. Možná vás to totiž překvapí, ale dokonce i lidé, kteří jinak objímání považují za přirozenou a příjemnou součást života, se mu někdy potřebují vyhnout. Stejně jako ženy občas trpí příslovečnou bolestí hlavy a muži mají také své dny, může se stát, že náš partner zkrátka nabídku kvalitního objetí odmítne. V takovém případě nám nezbývá než jeho přání respektovat, případně komunikovat, co takovou situaci způsobilo.

Přestože S. H. Murray upozorňuje na výhody objetí pro větší intimní naladění žen, zároveň varuje před neodsouhlaseným držením v náruči: pokud jsou oba partneři zvyklí, že každé přitulení vede k sexu, mohou odmítnout objetí jenom proto, že ve skutečnosti nemají na intimnosti chuť. Jinými slovy se pokusí utnout sexuální snažení hned v zárodku. "Běžně se setkávám s páry, které už se pro jistotu nedrží ani za ruku, protože nechtějí působit příliš naléhavě," uzavírá sexuoložka bludný kruh, který vede k úplné ztrátě intimity v partnerských vztazích. Její odborné doporučení zní takto: objímejte se, tulte se a mazlete se co nejvíc. Před sexem, po sexu, ale především se naučte se navzájem dotýkat i tehdy, kdy to s pohlavním stykem nemá nic společného.

Objetí – evoluční nástroj zdraví

Profesorka Suzanne Degges-White z Univerzity Severního Illinois vyslovila domněnku, že objímání je přímo klíčové pro zachování lidstva. Aby naše děti přežily, musely se spolehnout na vřelou náruč svých matek. Příroda na oplátku obdařila matky dobrým pocitem pokaždé, když si přivinuly svá mláďata. "Když se lidé objímají, jejich mozek je doslova zaplaven hormonem lásky oxytocinem, serotoninem a endorfiny," vysvětluje vědkyně. Všechny tyto látky mají jediný úkol – udělat nám dobře na duši. Jsou v tom tak dobré, že pokud se objímat přestaneme, může to vést k "dotykové deprivaci". Její příznaky, stavy úzkosti a deprese, jistě pocítilo mnoho z nás během pandemie Covid-19.

V  této souvislosti se hodí připomenout, že stres snižuje schopnost organismu bránit se nemocem, a objímání prokazatelně stres odbourává. Tím, že pořádné objetí – výzkumy doporučují alespoň dvacet vteřin – vypustí do mozku oxytocin, zároveň dojde k potlačení stresového hormonu kortizolu, jehož přebytek zvyšuje hladinu cukru v krvi, přispívá ke vzniku osteoporózy, a dokonce je spojován s rozvojem Alzheimerovy choroby.

Zdroj textu: Addicts

Fotka od Luna Eastwood z Pixabay